Infrastruktura IT

Tak jak każdy budynek potrzebuje solidnych fundamentów, tak każdy system informatyczny potrzebuje pewnej i niezawodnej infrastruktury.

Infrastrukturę IT tworzą:

  • Okablowanie strukturalne,
  • Urządzenia aktywne do budowy sieci LAN/WAN/WiFi,
  • Centrala telefoniczna/rozwiązania VoIP,
  • Serwerownie/DataCenter,
  • Gwarantowane zasilanie,
  • Gwarantowane parametry środowiskowe,

 

 

Każdy z wymienionych wyżej elementów jest istotny i ma swoją wagę w zależności od wielkości firmy i znaczenia jej systemów IT. Tworząc infrastrukturę IT należy pamiętać, że jest ona budowana na lata, a zważywszy na bardzo dynamiczny rozwój standardów IT zaleca się wybór jak najnowszych standardów, gwarantujących że nasza nowa infrastruktura IT będzie służyć co najmniej przez kilka lat. Również należy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre elementy infrastruktury, takie jak okablowanie, jest bardzo ciężko modernizować. Planując budżet takiej inwestycji nie można zapominać o tym, że firma dla której budujemy infrastrukturę zwykle z roku na rok jest większa. Zalecamy 30% do 50% zapasu w wykonywanej infrastrukturze, oraz 100% zapasu w przestrzeni, w której będzie można wykonać rozbudowę za kilka lat. Dzięki takiemu podejściu unika się corocznej rozbudowy instalacji, która zwykle jest kosztowna, ale przede wszystkim bardzo kłopotliwa.

Infrastruktura IT powinna rozwijać się zgodnie z rozwojem firmy, a najlepiej wyprzedzać jej rozwój. Jeżeli firma rozwija się szybciej niż infrastruktura IT to wcześniej czy później zacznie odczuwać problemy. Dlatego niezależnie od wielkości firmy należy zadbać o pewną i stabilną infrastrukturę IT.

Nasz dział Infrastruktury posiada wieloletnie i bogate doświadczenie w tworzeniu infrastruktury IT.
Zapraszamy wszystkich do kontaktu i porozmawianiu o Waszych problemach. Taka niezobowiązująca rozmowa może przybliżyć Państwa do optymalnego rozwiązania.