Opis BACnet/KNX

Niektóre osoby uważają, że systemy BMS czy domy inteligentne są drogie i można się bez nich obyć. Ale te same osoby nawet nie wiedzą, że korzystają z różnych systemów automatyki na co dzień. Każdy przecież słyszał o sterownikach do pieców CO, central wentylacyjnych lub bramach otwieranych zdalnie. To wszystko jest automatyką budynkową. Zintegrowanie podsystemów i dodanie do nich pewnej logiki (inteligencji) tworzy budynki inteligentne, a zrealizowane w dużych budowlach tworzy systemy BMS. Takie instalacje mogą i powinny występować we wszystkich budynkach. Od małych domów jednorodzinnych po biurowce, hotele i hale przemysłowe, wpływając na jakość naszego życia i pracy. 

Jakość życia i pracy jest bezpośrednio zależna od poziomu komfortu naszego otoczenia, od poczucia bezpieczeństwa i zdrowego środowiska. Optymalne wykorzystanie energii i różnych zasobów obniża nasze koszty. Tym wszystkim zarządzają systemy BMS. Jednym z najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie są standardy BACnet i KNX.

    To są systemy otwarte i rozproszone, wspierane przez wielu światowych producentów urządzeń HVAR, AGD i Audio/Video. KNX, może zarządzać każdym aspektem funkcjonalnym budynku. Może występować w różnych konfiguracjach i korzystać z różnych sposobów komunikacji takich jak dedykowane okablowanie, sieć TCP/IP oraz łączność bezprzewodowa. BACnet idealnie nadaje się jako protokół nadrzędny do tworzenia systemów BMS. 

 

 

    Firma WolfOS w swoich rozwiązaniach stosuje system KNX, a dzięki zastosowaniu sterowników swobodnie programowalnych zyskujemy nieograniczone możliwości w tworzeniu niestandardowej logiki całego systemu.  

Dodatkowo dzięki modułom rozszerzeń zyskujemy możliwości łączenia się z każdym innym osprzętem w budynku. Najciekawszymi z rozszerzeń są: 

  • DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to uznany na świecie interfejs dla urządzeń sterujących oświetleniem, opracowany wspólnie przez czołowych producentów sprzętu oświetleniowego i podzespołów elektronicznych.  Systemy wykorzystujące cyfrową magistralę DALI są idealnym rozwiązanie do zautomatyzowania oświetlenia w budynkach inteligentnych.
  • Modbus RS/IP jest standardem transmisji szeregowej bazującej na RS485 lub TCP/IP. Jest on szeroko stosowany głównie w przemyśle do łączenia różnego rodzaju urządzeń.

  • MP-Bus jest rozwiązaniem firmy BELIMO. MP-Bus służy do sterowania napędami w systemach klimatyzacji i wentylacji. Umożliwia pozycjonowanie klap, zaworów regulacyjnych i regulatorów VAV.

  • EnOcean to przełączniki i czujniki zasilają się same, pobierając energię z otoczenia. W przypadku przełącznika jest to siła potrzebna do jego uruchomienia, a w przypadku czujników, ciepło lub energia świetlna. Dzięki tym właściwością można je montować w każdym miejscu, bez dodatkowego okablowania. Ma to niebagatelne znaczenie na przykład w obiektach zabytkowych.