Dom XXI wieku – ciekawy artykuł

Inteligencja w budynkach czy mieszkaniach to przede wszystkim oszczędność, wygoda i bezpieczeństwo. Dróg do ich osiągnięcia jest jednak wiele. Systemy automatyki domowej różnią się funkcjonalnością, możliwościami, dostępnością czy wykonaniem urządzeń. Raz wybrany standard nie jest łatwo zmienić.

Wyobraźmy sobie czasy, w których domownik po obudzeniu witany jest przyjemną muzyką, na śniadanie czekają na niego przygotowane przez automat grzanki i kawa, a miły głos informuje o planach na dany dzień i ważnych rzeczach do zrobienia. Po krótkiej wymianie zdań ustalane jest menu na obiad, do którego składniki system zarządzający domem zamawia natychmiast w pobliskim sklepie, a po wyjściu gospodarza do pracy przeprowadzane sprzątanie mieszkania, pranie i zmywanie naczyń. W międzyczasie automatyka ocenia, czy konieczne jest podlewanie ogrodu i czy należy przystrzyc trawę, pobierając jednocześnie od dostawcy usług filmowych najnowsze animacje dla dzieci na zaplanowany wieczorny seans rodzinny.

Tak wygodne rozwiązania nie są jeszcze powszechnie dostępne ale nie należą już do sfery fantastyki naukowej.

To ostatnie zdanie pomału staje się już nieprawdziwe. Obecnie tego typu rozwiązania są już powszechne w nowych domach i budynkach użyteczności publicznej.

 

Powyższy fragmenty artykułu pochodzi z PC World autorstwa Pana Roberta Szyszka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *